SiS ska förbereda ansvar för elektronisk övervakning
Statens institutionsstyrelse (SiS) har idag fått i uppdrag av regeringen att förbereda för att kunna genomföra elektronisk övervakning av barn och unga i vissa situationer.
Uppdraget ges med anledning av förslag om elektronisk övervakning som lämnats i två promemorior och tar sikte på både SiS-placerade och de barn och unga som efter beslut av socialnämnden ska följa särskilda föreskrifter, exempelvis att under vissa tider befinna sig i bostaden.
Om regeringen väljer att gå vidare med förslagen behöver en myndighet ges ansvar att verkställa den elektroniska övervakningen. SiS bedöms vara den mest lämpade myndigheten att ansvara för uppdraget dels utifrån sin långa erfarenhet av utsatta barn och unga, dels eftersom SiS bedriver verksamhet över hela landet.
SiS ska påbörja förberedelserna för att kunna bedriva elektronisk övervakning från och med den 1 januari 2027. Myndigheten ska bland annat upphandla utrustning och teknik, anpassa rutiner och arbetssätt och säkerställa kompetens.
Uppdraget ska redovisas till regeringen senast den 18 december 2026.