Nya boendeavdelningar planeras för att stärka ungdomsvården

SPF genom Hållén Arkitekter
Bild: SPF genom Hållén Arkitekter


För de barn och unga som placeras inom SiS ungdomsvård är boendemiljön en viktig del av deras vård och behandling. Nu pågår planeringen för nya boendeavdelningar på flera av myndighetens befintliga ungdomshem. 

Byggnaderna är framtagna för att ge placerade barn och unga en trygg och strukturerad miljö, samtidigt som de ska underlätta för medarbetarna att bedriva en effektiv verksamhet.

En miljö som främjar vård och behandling

Varje byggnad rymmer 16 vårdplatser, fördelade på fyra mindre boendegrupper. Med mindre grupper skapas en lugnare miljö, där medarbetarna lättare kan ge varje barn eller ungdom det stöd de behöver.

Byggnaderna är i två plan, vilket gör att de tar mindre plats och kan integreras smidigt i befintliga ungdomshems område. Detta innebär att verksamheten kan fortsätta bedrivas som vanligt under byggtiden.

Här är några exempel på hur de nya boendeavdelningarna bidrar till vården och behandlingen:

  • Överblickbara avdelningar: Genom att dela upp byggnaden i mindre sektioner skapas en tydlig struktur som underlättar för medarbetarna att ha uppsikt och ge stöd där det behövs. Detta bidrar även till ökad säkerhet.
  • Trygga gemenskaper: De mindre boendegrupperna med fyra barn eller ungdomar bidrar till ökat lugn och främjar sammanhållning och gemenskap. Det kan ytterligare stärka en positiv utveckling under vistelsen.

Utanför Linköping ligger SiS ungdomshem Folåsa. Där vårdas i dag flickor i grundskoleålder. När den nya byggnaden är på plats kommer det att finnas plats för ytterligare 16 flickor. Lika många vårdplatser planeras på Ekerö där SiS ungdomshem Rebecka ligger.  

Nyhet,

Dela sidan med andra