Behandlingssamordnare: Ett yrke där ledarskap och medmänsklighet möts
Behandlingssamordnare Paulina beskriver hur det är att jobba på ett SiS-hem för kvinnor med skadligt bruk och beroende av alkohol, narkotika eller läkemedel.
Vad gör en behandlingssamordnare på ett SiS-hem som vårdar vuxna med skadligt bruk och beroende?
Min roll som behandlingssamordnare går ut på att samordna behandlingen och planeringen kring de olika programverksamheterna som vi erbjuder klienterna, alltså vuxna kvinnor i vårt fall, som vårdas här för sitt skadliga bruk och beroende. Återfallsprevention är ett av dessa behandlingsprogram. Där erbjuder vi gruppbehandling två gånger i veckan på cirka 45–60 minuter. Alla klienter får möjlighet att delta, men de klienter som avböjer erbjuds istället individuella möten med en egen planering.
Andra uppgifter som jag har är bland annat att upprätthålla strukturen i behandlingen, coacha pedagogerna i behandlande samtal och stötta klienternas kontaktpersoner med att till exempel skriva missbrukskartläggningar och förmedla insikter jag fått till mig om klienterna för att stärka kontaktpersonernas arbete.
Behandlingspedagogerna arbetar däremot mer klientnära med de dagliga rutinerna. Det kan handla om väckning, måltider, aktiviteter och andra vardagliga sysslor – saker som bidrar till regelbundna, bra vanor som stärker stabiliteten i deras vardag.
Vad är den största utmaningen med ditt arbete?
Den största utmaningen är att få klienterna att vilja delta i behandlings-programverksamheten, även om den är frivillig. Att arbeta med att bygga upp klientens motivation är därför avgörande för att lyckas.
Hur skulle du beskriva tryggheten på din arbetsplats?
Jag är inte rädd, men jag har respekt för att vi ibland har klienter med ett visst våldskapital. Men vi har larm och vi tryggar upp bemanningen vid behov. Jag känner också en trygghet i att om jag larmar så kommer kollegorna direkt, de är alltid nära.
Vad är det bästa med ditt arbete?
Att se kvinnorna och tjejerna gå från tillbakadragna till sociala och motiverade, det är fantastiskt. Och mina kollegor. Vi är en bra arbetsgrupp med en öppen och stöttande kultur. Jag får energi av att möta klienterna och kollegorna varje dag. Att känna att jag gör skillnad ger en härlig känsla.
När jag går från jobbet på fredagar är jag full av energi och nöjd med veckan. Trots att jag kan vara trött känns det bra att ha gjort skillnad. Och på söndagar är jag taggad inför en ny vecka. För mig finns ingen söndagsångest.