Statens Institutionsstyrelse - till startsidan Det gäller livet.

Du som riskerar att förlora ditt arbete inom servicenäringen

‏‏‎

Bild på människor på rad

Du som riskerar att förlora ditt arbete inom servicenäringen

Vi behöver dig - kom och gör skillnad!

Du kommer från en bransch där möten med människor står i fokus. Service handlar ju om det. Om att vara flexibel och få kundrelationer att fungera, om att utföra tjänster och om att lösa de situationer som dyker upp. Ofta under tidspress.

Nu är ditt jobb i fara. Kanske har det redan försvunnit, tillfälligt eller för en längre tid. 

Varför inte prova något nytt?

Vi, Statens institutionsstyrelse, förkortat SiS, är en myndighet med både ungdomshem och hem för vuxna med allvarligt missbruk. Vi finns över hela Sverige och vårdar unga med stora psykosociala problem och män och kvinnor som riskerar att dö av sitt drogberoende.

Hos oss står människan verkligen i centrum.
Och vi har alltid behov av duktig personal.

Just nu söker många av våra institutioner sommarvikarier och timvikarier. Som behandlingsassistent hos oss står du för den dagliga omvårdnaden, du skapar trygghet och bygger relationer och du är med och ser till att vardagen fungerar. 

Självklart finns utbildade kollegor inom många olika yrkesgrupper på plats som stöd, och du får de verktyg du behöver för att klara jobbet.

Dessutom får du ett arbete där du gör livsviktig skillnad - varje dag.

Vi söker dig som är genuint intresserad av att arbeta med människor, och vi lägger naturligtvis stor vikt vid personlig lämplighet. Du behöver ha gymnasiekompetens, B-körkort och kunna tala flytande svenska.

Var finns du? Vi finns nästan överallt

Här nedan ser du de institutioner som behöver vikarier. Alla har en särskild kontaktperson som väntar på att du ska höra av dig. Det är till honom/henne du vänder dig för att få veta mer om jobben hos oss.

Välkommen!

 


Hässleholm, SiS ungdomshem Hässleholm. Kontakt: Liselotte Nylander, liselotte.nylander@stat-inst.se, 010-453 53 08

Lund. SiS ungdomshem Råby. Kontakt: Anders Persson, anders.persson2@stat-inst.se, 010-453 74 35, Daniela Stävensjö, daniela.stavensjo@stat-inst.se, 010-453 74 65 och Eva Torstensson, eva.torstensson@stat-inst.se, 010-453 74 75

Örkelljunga. SiS ungdomshem Ljungaskog. Kontakt: Anna Hockum, ljungaskog@stat-inst.se, 010-453 73 00

Eksjö. SiS ungdomshem Långanäs. Kontakt: Sophia Sjöholm, sophia.sjoholm@stat-inst.se, 010-453 36 05

Mariannelund. SiS LVM-hem Hessleby. Kontakt: Michael Elmér, michael.elmer@stat-inst.se, 010-453 65 03

Visingsö. SiS ungdomshem Stigby. Kontakt: Fredrik Larsson, fredrik.larsson@stat-inst.se, 010-453 39 16

Göteborg. SiS ungdomshem Björkbacken. Kontakt: Fredrick Asare, fredrick.asare@stat-inst.se, 010-453 33 02

Lindome. SiS ungdomshem Fagared. Kontakt: Börge Skotnes, borge.skotnes@stat-inst.se, 010-453 63 06

Harestad. SiS ungdomshem Nereby. Kontakt: Sonny Nordlander, sonny.nordlander@stat-inst.se, 010-453 32 91

Vänersborg. SiS ungdomshem Brättegården. Kontakt: Maja Nilsson, 010-453 27 02, maja.nilsson@stat-inst.se och
Camilla Andersson, 010-453 27 03, camilla.andersson4@stat-inst.se.

Uddevalla. SiS ungdomshem Ljungbacken. Kontakt: Peter Blomgren, peter.blomgren@stat-inst.se, 010-453 67 02

Lidköping. SiS ungdomshem Margretelund. Kontakt: Susanne Andersson, susanne.andersson@stat-inst.se, 010-453 35 03

Falköping. SiS LVM-hem Gudhemsgården. Kontakt: Lisa Schönborg, lisa.schonborg@stat-inst.se, 010-453 62 76

Linköping. SiS ungdomshem Folåsa. Kontakt: Per Rulander, per.rulander@stat-inst.se, 010-453 21 21

Enköping. SiS LVM-hem Hornö. Kontakt: Ann-Sofi Holm, ann-sofi.holm@stat-inst.se, 010-453 59 04

 

Enköping. SiS ungdomshem Eknäs. Kontakt: Jonni Durlind, jonni.durlind@stat-inst.se, 010-453 26 12

Ekerö. SiS ungdomshem Rebecka. Kontakt: Damir Tomic, damir.tomic@stat-inst.se, 010-453 24 02

Ekerö. SiS LVM-hem Rebecka/Ekebylund. Kontakt: Anette Skarstedt, anette.skarstedt@stat-inst.se, 010-453 25 05

Uppsala. SiS ungdomshem Bärby. Kontakt: Stina Wahlström, stina.wahlstrom@stat-inst.se, 010-453 22 11

Järlåsa. SiS LVM-hem Östfora. Kontakt: Eva Lind-Dahlén, eva.dahlen@stat-inst.se, 010-453 60 07

Örebro. SiS LVM-hem Runnagården. Kontakt: Jennifer Persson, jennifer.persson@stat-inst.se, 010-453 58 62

Deje. SiS ungdomshem Klarälvsgården. Kontakt: Johan Björkehed, johan.bjorkehed@stat-inst.se, 010-453 56 19

Kopparberg. SiS LVM-hem Rällsögården. Kontakt: Kerstin Karlsson, kerstin.karlsson2@stat-inst.se, 010-453 57 06

Fagersta. SiS ungdomshem Sundbo. Kontakt: Tommy Agerblad, tommy.agerblad@stat-inst.se, 010-453 52 11

Hedemora. SiS LVM-hem Älvgården. Kontakt: Angelica Långdahl, angelica.langdahl@stat-inst.se, 010-453 70 15

Sollefteå. SiS ungdomshem Vemyra. Kontakt: Fanny Jedborn, fanny.jedborn@stat-inst.se, 010-453 34 02

Boden. SiS ungdomshem Johannisberg. Kontakt: Mikael Hahto, mikael.hahto@stat-inst.se, 010-453 48 03

Kalix. SiS ungdomshem Johannisberg. Kontakt: Marianne Olsson, marianne.olsson@stat-inst.se, 010-453 20 03

Lediga tjänster just nu